Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Giriş

 

Malazgirt, Muş. Escort Bayanlar

  • Yayınlanma: 28 Kasım 2016 19:37
  • Expires: This ad has expired

Tanım

Malazgirt, Muş.

Tarihimizde oldukça önemli bir yeri bulunan ve Muş’un en bilindik ilçesi olarak ün kazanan Malazgirt, Muş’a oldukça uzak bir ilçe olmakla birlikte, kültürü ve yaşayışı hemen hemen Muş halkı gibi olan bir halka sahiptir. Urartu, Hitit gibi kadim medeniyetleri içerisine alan bu yerleşim yeri, vakitlice bu bölgede Ermenilere de bolca yer vermiştir. Bugün bile, Ermenilerin bolca olduğunu rahatlıkla görebiliriz. İlçe, genelde Türkler tarafından 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile bilinmektedir. Bilindiği gibi, bu tarih Selçuklu Türklerine Anadolu’nun kapılarını açan savaşın tarihi ve ismidir.

Genel Kültür

Oldukça zengin tarihi yapıları içerisinde bulunduran Malazgirt, pek çok medeniyetten kalıntılarını hala koruyabilmektedir ve bunun önümüzdeki yıllarda belli yatırımlarla değerlenmesi beklenmektedir. Şimdilik pek az ziyaretçi alan Malazgirt ilçesinin geçim kaynağı ise hayvancılık olarak biliniyor. Kürt ve Türk ağırlıklı milleti ile Malazgirt, oldukça popüler bir ilçe olmasına rağmen pek az ziyaretçi alması  büyük bir çelişki. Şehrin ilginç bir yönü de, araştırma ve geliştirme çalışmalarının burada yapılabilmesidir. Örneğin, halı kurutmanın icadı burada yapılmış ve makineleştirilmiştir.

Gezilecek Yerler

Malazgirt’e yolunuz düştü ise gezilebilecek pek çok yer olduğunu söylememiz mümkün. Kadim medeniyetlerin pek çok tarihi yapıyı oluşturduğu Malazgirt Ovasının en bilindik yapısı Malazgirt Kalesi’dir. Kalenin aynı zamanda oldukça güzel bir parkı olduğunu söylememiz de mümkün. İlk gezmeniz yer olan bu kaleden hemen sonra ise, Zafer Anıtı dikkatinizi çekebilir. Türklerin Anadolu’ya geçişini temsilen yapılan bu anıtın oldukça yüksek olduğunu bilmekteyiz.

Neler Yenir

Malazgirt’te yenebilecek en güzel yemeklerden bir tanesi Hez ya da Hasut dolması olarak bilinir. Pirinç ve kıyma karışımının enfes bir lezzet verdiği bu dolmalar, oldukça güzel tadı ile sizi mest edecektir. Bu yemeğin dışında keşkek ve domatesli lahana dolması da, tercih edilebilmekte.

Etiket Yok

1470 toplam görüntülenme, 2 bugün

  

Listing ID: 6059fc4b2d93690

Problem Bildir

Processing your request, Please wait....